Misja Fundacji

 

Twórczość

Twórczość rozumiemy jako impuls pozwalający człowiekowi stworzyć coś czego nie było, z tego, co jest dostępne. Może to być obraz, muzyka, tekst, ogród, dom, wynalazek czy też rozwiązanie które ułatwi życie społeczeństwu. W trakcie swojej historii człowiek tworzył sztukę dla Boga, dla swoich rodaków i dla siebie samego. Tworzył muzykę, rozwiązywał zagadki wszechświata, budował drogi, kanalizacje, katedry, wieżowce, samochody, samoloty, roboty, wynalazł ogień, lekarstwa, ustroje polityczne. Twórczość ma równy wpływ na ludzkość rozumianą jako całość, jak i na wspólnoty lokalne, w ich różnorodności i oryginalności. W kwestiach związanych z rozwojem społeczeństwa fundacja skupia się zarówno na skali mikro jak i na skali makro społecznej. Zakładamy, iż każdy akt twórczości, nawet lokalny i niekoniecznie nagłośniony, ma potencjał pozytywnego wpływu na całą ludzkość.

Solidarność

Pojęcie solidarności, jakże głęboko zakorzenione w kulturze i Historii narodu polskiego, jest fundamentem szacunku dla każdej tworzącej go grupy czy wspólnoty. To między innymi poprzez pryzmat solidarności, naród czy cywilizacja mogą zapewnić sobie poczucie wspólnej należności i przetrwać wiekami. Jako obywatele polscy wiemy jak bardzo solidarność wzmocniła poczucie przynależności do wspólnoty. Polacy z Ameryki, z Francji, z Wielkiej Brytanii czy z innych zakątków świata przez ostatnie wieki solidarnie walczyli o wolność naszego narodu, propagując nasze wartości na całym świecie. Solidarność objawia się również w sposób bardziej bezpośredni. W każdej wspólnocie występują ludzie sukcesu jak i osoby wykluczone. Jako fundacja wierzymy w przywiązanie do życia lokalnego i w to, że to właśnie poprzez konkretną solidarność między ludźmi wspólnoty może rozwijać się zdrowe społeczeństwo.

Naszą misją jest zarówno wzmacnianie solidarności w skali makro, pomiędzy państwami oraz między Polakami w świecie, jak i mikro, pomiędzy ludźmi obcującymi ze sobą na co dzień w komunikacji miejskiej, na uczelni, w pracy, itp. Ten misję chcemy spełniać poprzez działania na rzecz szeroko pojętej kultury, rozumianej jako element łączący wolne jednostki we wspólnoty; lokalne, narodowe, cywilizacyjne. Kultura to wszystko to, co podnosi i łączy. Pozwala ludzkości na stawianie sobie wspólnych celów i dążenie do ich realizacji.

Obszary działania

Fundacja wyraża chęć promowania w szeroki sposób kultury, nauki, sportu i zdrowia, innowacyjności we wszelkich dziedzinach społeczeństwa jako wszelkiego rodzaju twórczości ludzi wolnych, z której wynika zgłębianie solidarności emocjonalnej, duchowej i materialnej między ludźmi.

Wychodzimy również z założenia, że nie ma końca w twórczości, tym samym mamy zamiar nagłaśniać i promować wszystkich artystów, twórców, działaczy z różnych dziedzin, na rzecz łączenia społeczności od poziomu lokalnego do poziomu globalnego.

 

Cele Statutowe

 

Cele i zasady działania Fundacji
§ 6
Celami Fundacji są:
1. propagowanie idei wolności, samorozwoju i sprawiedliwości społecznej 2. ułatwianie wzajemnego poznania i budowanie więzi między ludźmi różnych narodowości, pokoleń i obszarów kulturowych 3. promowanie polskiej sztuki i kultury za granicą oraz wartościowych osiągnięć sztuki i kultury zagranicznej w Polsce 4. podejmowanie i wspieranie działań kulturalnych i artystycznych służących przeciwdziałaniu wszelkim rodzajom wykluczenia społecznego, w tym działań na rzecz mniejszości narodowych i etnicznych, osób niepełnosprawnych, osób w wieku emerytalnym, osób pozostających bez pracy 5. Promowanie postawy nastawionej na korzystanie z dóbr kultury i Dziedzictwa Narodowego 6. Propagowanie nowatorskich rozwiązań i szeroko pojętej twórczości 7. Inspirowanie i wspieranie osób poszukujących własnej ścieżki rozwoju 8. Działalność na rzecz równych praw kobiet i mężczyzn
2 z 5
9. Podejmowanie działań na rzecz integracji i reintegracji zawodowej i społecznej osób zagrożonych wykluczeniem społeczny 10. Inicjowanie i wspieranie działań mających na celu poprawę społecznego funkcjonowania dzieci, młodzieży i dorosłych 11. Aktywizacja społeczna i zawodowa osób pozostających bez pracy i zagrożonych zwolnieniem z pracy 12. Pomoc społeczna 13. Prowadzenie edukacji pozaszkolnej 14. Podejmowanie działań na rzecz kształcenia ustawicznego dorosłych, w tym promowanie idei kształcenia (uczenia się) przez całe życie 15. Promowanie sportu jako wektora jednoczącego ludzi w rywalizacji i przyjaźni 16. Wyrównywanie szans osób i grup dyskryminowanych 17. Ochrona i promocja zdrowia 18. Budowanie świadomości społecznej i kształtowanie postaw rozwojowych dzieci i młodzieży 19. Promowanie i wspieranie działań organizacji pozarządowych i społecznych inicjatyw lokalnych
§ 7 Fundacja realizuje swoje cele statutowe poprzez następujące działania: 1. Organizowanie szkoleń, warsztatów, kursów, zajęć terapeutycznych, wykładów, spotkań, konferencji, wystaw, spektakli teatralnych 2. Propagowanie szeroko pojętej twórczości 3. Prowadzenie poradnictwa specjalistycznego 4. Prowadzenie działalności profilaktycznej 5. Nawiązywanie współpracy z Polonią i Polakami za granicą w celu wymiany kulturowej 6. Promowanie i organizowanie alternatywnych form spędzania czasu wolnego 7. Promocję i organizację wolontariatu 8. Współpracę z organizacjami pozarządowymi, sektorem publicznym i prywatnym 9. Realizowanie projektów informacyjnych, naukowych, edukacyjnych, badawczych 10. Pozyskiwanie, zarządzanie i rozdzielanie funduszy zewnętrznych 11. Prowadzenie działalności wydawniczej 12. produkcje audiowizualne, w tym filmów, programów, audycji radiowych i telewizyjnych 13. aktywowanie społeczne osób wykluczonych ze względu na wiek, stan zdrowia, pochodzenie 14. szeroko rozumiane doradztwo 15. Organizowanie imprez i zawodów sportowych 16. organizowanie i wspieranie programów, kampanii społecznych i kampanii edukacyjnych
§ 8 Fundacja realizuje swoje cele w ramach nieodpłatnej i odpłatnej działalności pożytku publicznego w rozumieniu ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie z dnia 24 kwietnia 2003 r. (tekst jedn. Dz. U. Nr 96, poz. 873 z późn. zm.).
§ 9 Dla osiągnięcia swych celów Fundacja może wspierać działalność innych osób i instytucji zbieżną z jej celami.

Adres

ul. Józefa Sowińskiego 51A/24 01-105 Warszawa, Polska (+48) 736 848 444

Num. ewidencyjne

NIP: 9512487429 REGON: 383869356 KRS: 0000794053

Social Media

ADRES EMAIL

s.kurowski@ypsilon.org.pl
Verified by MonsterInsights